Smaczne sushi

Jedzenie to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w życiu człowieka. Są ludzie, który przywiązują ogromną wagę do tego, co jedzą. I bardzo dobrze, bo zwykło się mówić, że „jesteś tym, co jesz”. Poza tym trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że odpowiednie jedzenie warunkuje nasze zdrowie. Jeśli wykluczymy fast foody, gazowane napoje i słodycze to już bardzo dużo. Warto też unikać żywności naszpikowanej konserwantami i wzmacniaczami smaku.

O jedzeniu można by dywagować długo, bo to nader szeroki, ale i fascynujący temat, ale w tym momencie mamy jednak przyjrzeć się sushi. Smaczne sushi to na pewno coś, co warte jest zachodu. Zwolennicy tego rodzaju jedzenia przyznaliby chyba rację. Na wstępie niniejszego artykułu wyjaśnijmy przede wszystkim, co to za potrawa. Otóż, to japońskie jedzenie przygotowywane z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym i najróżniejszych dodatków: surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, tofu czy warzyw. I co ważne, sushi w restauracjach przygotowywane jest dopiero po złożeniu zamówienia, ponieważ termin przydatności do spożycia tegoż dania jest bardzo krótki.

A czy sushi jest zdrowe? Jeśli weźmiemy pod uwagę wartość odżywczą sushi to na pewno możemy powiedzieć, że to źródło węglowodanów, białka, witamin, kwasów omega. Ale jednocześnie trzeba też wiedzieć, że smaczne sushi może być też powodem poważnego zatrucia. Otóż, bakterie bytujące na mięsie ryb powodują jego rozkład i w ten sposób powstaje histamina, której nadmierne spożycie może wywołać reakcję toksyczną. Tak więc, istotne jest, aby mięso ryb było świeże i dlatego też sushi nie można zbyt długo przechowywać. A od czego zależy to, czy polubisz sushi? No cóż, z tą potrawą jest tak, że albo się ją od razu lubi, albo nie. Jeśli ktoś nie toleruje surowego mięsa ryb, nie będzie fanem sushi. To dość specyficzne danie i albo się ktoś do niego przekona, albo zupełnie odrzuci je. Na szczęście jedzenie sushi to nie obowiązek, tylko nasz wybór. Choć trzeba przyznać, że moda na sushi panuje i u nas od kilku dobrych lat.

Dodaj komentarz